رصد، گشت، خورشیدگرفتگی و اجتماع سیارات در روستای تاریخی صوفی‌آباد و در کناره‌ی کویر –
پنجشنبه، پنج شنبه ۱۰ مرداد ۸۷

هزینه: ۳۵ هزار تومان
در روستایی نزدیک به سمنان و در مکانی اعجاب انگیز به سراغ اسرار نهفته در آسمان میانه‌ی تابستان خواهیم رفت. همزمان مجموعه‌ای از سیارات شامل عطارد، زهره، مریخ و زحل نیز در افق غربی میزبان آسمان خواهند بود.
هشتمین برنامه‌ی گشت‌های اخترشناسی موسسه‌ی آسمان شب پارسه در سال ۸۷ در مکانی تاریخی و مقدس، در خانقاه هزارساله‌ی علاالدوله در روستای صوفی‌آباد برگزار می‌شود. روستایی کویری در نزدیکی شهر باستانی سمنان.
رصد در شبی بدون حضور ماه و در میانه‌های امرداد برگزار خواهد شد. نوار راه‌شیری به خوبی مشخص خواهد بود و آسمانی کاملا تابستانی را خواهیم دید. همچنین تمامی سیارات پرنور را می‌توان در این شب با چشم و ابزار رصد کرد. در حال حاضر گزارش‌های هواشناسی آسمانی کاملا صاف و بدون ابر را پیش‌بینی می‌کنند و دمای هوا در شب دستکم ۲۸ درجه و در روز تا ۴۱ درجه خواهد بود. گزارش‌های دقیق‌تر در همین صفحه به آکاهی شما خواهند رسید.
مکانی که در آن رصد خواهیم کرد در آغاز بنایی رفیع و با عظمت بود که به دستور عمادالدین جمال الدین عبدالوهاب وزیر سلطان محمد خدا بنده از خشت خام ساخته شد. علاء الدوله سرداری از مغولان بود که پس از حمله به خراسان از سمنان عبور می‌کرد. با دیدن پیری فرزانه، دیگرگون شده و دست از کارهای گذشته بر می‌دارد و بعدها به عارفی بزرگ تبدیل می‌شود.
صوفی‌اباد روستایی در ۱۵ کیلومتری سمنان است. محل استقرار داخل ساختان آرامگاه و بصورت کمپینگ است. داشتن کیسه خواب و چادر توصیه می‌شود.
صبح بعد از رصد، همچون همیشه بازدید از اماکن دیدنی سمنان همچون درویش خانه، دروازه تهران، مسجد و بازار سمنان و … را خواهیم داشت.
برای دیدن خورشیدگرفتگی به سرخه خواهیم رفت و پس از آن برای دیدن اجتماع سیارات در غروب به کاروانسرای ده نمک خواهیم رسید. ساعت رسیدن به تهران حدود ۱۲ نیمه‌شب خواهد بود. 
تمامی وعده‌های غذایی به عهده‌ی شرکت کنندگان خواهد بود.
آوردن وسایلی همچون کوله پشتی یا ساک مناسب، کیسه خواب، زیرانداز، کفش مناسب، لباس اضافه، پلیور، کلاه آفتابی، بادگیر، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، قمقمه، فلاسک، بشقاب، قاشق، چنگال، چاقو، لیوان، نوشیدنی، بیسکویت، میوه، تنقلات، خشکبار، کمک‌های اولیه انفرادی، حوله کوچک، مسواک و خمیردندان، دستمال کاغذی، کارت شناسایی، چراغ قوه قرمز، قلم و یادداشت پیشنهاد می‌شود.
تمامی شرکت کنندگان تا سقف ۳۰ میلیون تومان بیمه‌ دیه و تا ۱ میلیون تومان بیمه هزینه‌های بیمارستانی هستند. 
راهنمایان برنامه: آرش نورآقایی و ژاله دوشیری
کارشناسان اخترشناسی: هاشم سیماب و فرهنگ وفا
تلسکوپ ۸ اینچ دابسونی و دوربین دوچشمی ۱۰۰×۲۵ در اختیار شرکت کنندگانی قرار خواهد داشت که ابزار رصد شخصی ندارند.
برنامه با ۱۰ نفر اجرا می شود و بیش از ۴۱ نفر نام‌نویسی نمی‌شود. 
نکته‌هایی که شرکت کنندگان به آن توجه دارند:
در صورت انصراف تا سه روز پیش از سفر، تمام وجه و از ۳ تا ۱ روز پیش از سفر ۵۰٪ وجه بازگردانده می‌شود. هیچ وجهی در صورت اعلام انصراف از یک روز مانده به سفر بازگردانده نمی‌شود.

۱- در زمان رصد از استفاده از هر گونه نور، مگر نور قرمز، خودداری کنیم.

 ۲- در زمان رصد سکوت و آرامش محل را مختل نکنیم و مراقب برخورد با ابزار رصدی باشیم.
۳- برای گرفتن عکس از اشخاص، از ایشان اجازه بگیریم. بدون اجازه از کسی عکس نگیریم.
۴- از آوردن ظرف یک‌ بار مصرف خودداری کنیم و از جا گذاشتن هر گونه زباله خودداری می‌کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *