راهنمای قدم به قدم منجم شدن! در رصدگاه

البته خیلی اصراری نداریم که شما هم با ما قدم بزنید، می توانید هرجا دلتان خواست چند قدم بلندتر از ما بردارید، بعضی جاها یک پرش بلند داشته باشید و بعضی جاها با ما بمانید.

برای این که یک منجم آماتور بشوید، باید آسمان را بشناسید. بهترین راه شناخت آسمان هم رصد کردن زیر آسمان تاریک است.

لااقل در مراحل اولیه، سراغ کلاس‌های نجومی نروید، مطمئن باشید هیچ چیز بیشتری از کتاب‌هایی که خودتان می‌توانید بخوانید به شما اضافه نمی‌کنند.

خواندن و رصدکردن و اجرای پروژه‌های علمی به شما کمک می‌کند منجم بهتری شوید. به همین خاطر از این‌ها غافل نشوید. منجم‌های آماتور زیادی هستند که سال‌های زیادی است در گروه‌های نجومی و باشگاه‌های نجومی و… در حال رفت و آمد هستند، اما ساده‌ترین صورت‌های فلکی را دقیق نمی‌شناسند و به عنوان منجمان آماتور معروف هستند.

اما این راهنما، یک راهنمای سخت برای منجم آماتور با کیفیت شدن است. در صورتی که هدف شما چیز دیگری است، با خواندن ادامۀ این راهنما خودتان را اذیت نکنید.

چرا باید کتاب بخوانیم؟ راستش را بخواهید هیچ فضیلتی در کتاب نیست که در جای دیگری، مثلا اینترنت نباشد. اما کتاب یک مزیت دارد: در هنگام نوشتن کتاب‌ها (منظور کتاب‌های درست و حسابی نجومی هستند) نویسنده به انسجام مطالب و جامعیت آن فکر کرده است و این دو بخش توسط ویراستاران و ناشر و… بررسی شده‌اند. به همین خاطر شما با خواندن کتاب‌های نجومی عمومی با تمامی بخش‌های اصلی نجوم آشنا می‌شوید. درحالی که در هنگامی که در حال خواندن مطالب مختلف در اینترنت هستید ممکن است بخش‌های خیلی زیادی از مباحث را از دست بدهید و خودتان متوجه نشوید. در مورد کتاب‌های تخصصی نجومی نیز با خواندن کتاب‌ها به تمام مباحث مرتبط با آن موضوع می\ردازید و بعد از آشنایی با تمامی بخش‌ها آماده‌ی استفاده از منابع تخصصی‌تر می‌شوید.

اما در این بازار آشفته‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های نجومی هر کتابی را هم نخوانید. بعضی از کتاب‌ها انقدر بد هستند که ممکن است باعث شوند شما در برخی موضوعات تا انتها دچار کج‌فهمی بشوید.

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود

محتوای ضامنی اینجا وارد شود